Nawigacja

Facebook

Losowa Fotka

Aktualnie online

· Goci online: 1

· Uytkownikw online: 0

· cznie uytkownikw: 16
· Najnowszy uytkownik: maro

O sobie

W latach studenckich wspinałem się z liną w Tatrach i Alpach, ale po skończeniu studiów i wyjściu z wojska na wiele lat zaprzestałem uprawiania jakichkolwiek sportów. Dopiero w wieku trzydziestu kilku lat, siłą wyciągnięty przez żonę Dorotę na basen, jako tako opanowałem umiejętność pływania. W tamtych latach po raz pierwszy zobaczyłem „Wielki Błękit” Luca Bensona. Film zafascynował mnie, ale chwilowo nie skłonił do niczego więcej poza pływaniem pod wodą na basenie. Nie miałem w tym czasie pojęcia o tym, że to, co robię jacyś ludzie, gdzieś w świecie nazywają freedivingiem. Dopiero kilka lat później razem z żoną odkryłem nurkowanie sprzętowe i ukończyłem kurs P1, a następnie AOWD. Szybko jednak straciłem zainteresowanie dla zanurzania się z butlami i od 2000 roku całkowicie poświęciłem się nurkowaniu na zatrzymanym oddechu.

W 2003 roku wziąłem udział w kursie freedivingu prowadzonym na Sardynii przez 17-krotnego rekordzistę świata Umberto Pelizariego. W następnych latach kilkukrotnie zwyciężałem w zawodach nurków bezdechowych organizowanych w kraju i za granicą. Byłem też rekordzistą Polski w statycznym wstrzymaniu oddechu oraz w dynamice w płetwach. W 2008 roku ukończyłem drugi międzynarodowy kurs instruktorski organizowany w Sharm el Sheik przez Apnea Academy– założoną i prowadzoną Umberto Pelizzariego, największą na świecie organizację zajmującą się szkoleniami w zakresie nurkowania na zatrzymanym oddechu. Od 2004 roku tj. od założenia Stowarzyszenia Freediving Poland, jedynej polskiej organizacji zrzeszającej nurków bezdechowych, pełnię funkcję jej wiceprezesa. Biorę aktywny udział w organizowanych przez nią imprezach jako sędzia, organizator i instruktor. Jestem też sędzią międzynarodowym AIDA. Ponadto w czerwcu 2012 roku ukończyłem kurs instruktora freedivingu SSI, a w roku 2016 uzyskałem kwalifikacje instruktora freedivingu PADI.

Moją pasją oprócz samego uprawiania freedivingu jest pogłębianie i popularyzowanie wiedzy na jego temat. Jestem w związku z tym autorem licznych opracowań, które ukazały się na łamach Podwodnego Świata i Magazynu Nurkowanie oraz na najlepszej polskiej stronie poświęconej freedivingowi freediving.com.pl, a ostatnio w internetowym nagazynie nurkowym Nuras.info . Artykuły te można znaleźć też na niniejszej stronie internetowej.

Tomasz „Nitas” Nitka
PADI Freediving Instructor
SSI Freediving Instructor
Apnea Academy Freediving Instructor
Instruktor pierwszej pomocy EFR (Emergency First Response)
Sędzia AIDA

/
W Wiesbaden w 2004 r. Autor zdjęcia: Marcin „Pulek” Pulkowski

Osobisty udział w zawodach:
I Basenowy Puchar Polski 2004, Stalowa Wola, I miejsce
Rhein Main Cup 2004, Wiesbaden, I miejsce
Slovak Open 2004, I miejsce
3rd Dutch Apnea Open 2004, Eindhoven, IV miejsce
Finał II Basenowego Pucharu Polski 2005, Toruń, I miejsce
Czas Jednego Oddechu, Wrocław 2006, II miejsce
Czas Jednego Oddechu, Józefów 2010, II miejsce (ex equo)
Fazza Freediving Championship, Dubaj 2016, IX miejsce
Czas Jednego Oddechu - Tuba Static Challenge, Ruda Śląska 2017, II miejsce

Przygotowanie zawodników do startów:
Daniel Coope, Wiesbaden 2006, Rekord Wielkiej Brytanii w DNF
Emilia Biała, Indywidualne Basenowe Mistrzostwa Świata 2011, Rekordy Polski w DNF, DYN i STA, Wicemistrzostwo Świata w DYN
Kasia Talaga, , Indywidualne Basenowe Mistrzostwa Świata 2011, Rekord Polski w DYN


Za osiągnięcia na polu coachingu otrzymałem od AIDA dyplom zaliczający mnie do grona najlepszych coachów we freedivingu w roku 2011: /
Wygenerowano w sekund: 0.01
1,986,545 Unikalnych wizyt